Rekuperačná jednotka je tvorená ventilátormi na prívod a odvod vzduchu, filtrami vzduchu zabezpečujúcimi zdravú vnútornú klímu, výmenníkom tepla, automatickou reguláciou riadenia rekuperačnej jednotky, no a v prípade potreby aj prídavným výhrevným telesom. Výmenník tepla alebo ak chcete rekuperátor môžeme bez preháňania nazvať srdcom celého systému.
šesťuholníkový tvar, protiprúdový prietok vzduchu
odvádzaný teplý vzduch odovzdáva svoju tepelnú energiu chladnejšiemu privádzanému vzduchu prostredníctvom tenkej hliníkovej dosky. Vhodný do regiónov s miernejším klimatickým podnebím bez silných mrazov, pretože pri zamrznutí kondenzátu dochádza k zablokovaniu rekuperačnej jednotky, preto je nutná inštalácia prídavného vykurovacieho telesa na predohrev a odvod kondenzátu.
Účinnosť 90-95%
vhodný aj do náročnejších klimatických podmienok, znáša aj mínové teploty (do -20°C)
Výmenník rotuje v pomalších intervaloch okolo svojej osi, pričom akumulačná plocha rekuperátora (hliníková fólia s vysokou tepelnou vodivosťou) najprv príjme teplo z odvádzaného vzduchu, pootočí sa a odovzdá ho čerstvému privádzanému vzduchu. Vďaka otáčaniu nikdy nezamŕza a navyše do interiéru vracia nie len teplo ale aj časť vlhkosti. Nepotrebuje preohrev vzduchu.
BEZ kondenzátu. 85 % účinnosť
Vyberte si z našej širokej ponuky kvalitných rekuperačných jednotiek
pre Váš bytový dom.
Vyberte si z našej širokej ponuky kvalitných rekuperačných jednotiek
pre Váš rodinný dom.
Najvhodnejšie miesto je v zateplenom priestore alebo pivnici, najčastejšie v technickej miestnosti. Môže byť osadená aj v podstrešnom priestore (podkrovie), ale toto umiestnenie je z dôvodu nižšej teploty nepriaznivé. Pri voľbe umiestnenia je potrebné brať do úvahy nasávanie a výfuk z jednotky, dĺžku rozvodov, hluk jednotky (prenos chvenia) a odvod kondenzátu.
Áno, systém rekuperácie je možné dodatočne nainštalovať do domu. Avšak jednoduchšie a úspornejšie je inštalácia do rozostavaného domu. Prítomnosť rekuperácie v dome potom prezrádzajú len výustky / tanierové ventily. Pri dodatočnej montáži sú z pravidla viditeľné vzduchovody. Alebo je možné inštalovať rekuperáciu decentrálne (cez stenu), čo je jednoduchšie na montáž. Decentrálne rekuperácie však majú nižšiu účinnosť než centrálnej rekuperácie.
Filtre sa menia podľa miestneho znečistenia vonkajšieho prostredia (mesto, vidiek). Všeobecne je predpisovaná periodicita výmeny raz za 3 až 6 mesiacov. Nami ponúkané jednotky sú vybavené signalizáciou zanesenia filtrov.
V obytných miestnostiach je dobré udržiavať cca 40% vlhkosť. Nízka vlhkosť vzduchu vás núti pre dosiahnutie rovnakého pocitu tepla vykurovať na vyššiu teplotu, a to až o 2-3 ° C. Ďalej nedostatočná vlhkosť škodí zdraviu, pretože vysušuje nosovej sliznice, dráždi dýchacie cesty a znižuje obranyschopnosť organizmu. Príliš vysoká vlhkosť – nad 60% – tiež nie je vhodná. V kombinácii s chladnými povrchmi je častou príčinou kondenzácie vodných pár a vzniku plesní.
Čerstvý vzduch je privádzaný cez mriežky na vonkajšej strane fasády. Ďalej je vzduch distribuovaný systémom rozvodov (InDomo, Safe, Safe Click) do obytných miestností (spálňa, obývacia izba, detská izba, pracovňa). Ďalej dostaneme vzduch cez vnútorné dvere (bez tesnenia a prahov s medzerami pri podlahe 1-2 cm) do priestorov s použitým vzduchom (kuchyňa, kúpeľňa, WC). Distribúciu čerstvého vzduchu a odvod použitého (znečisteného) vzduchu zaisťujú ventilátory, ktoré sú umiestnené vo vetracej jednotke.
Jednotka by mala pracovať 24h denne. Dochádza tak k pravidelnej výmene vzduchu a tým odstránite pachy, znižujete tvorbu plesní, znižujete vysokú vlhkosť vzduchu.
Nie. Jednotky nie sú štandardne vybavené žiadnym systémom chladenia. Jednotka môže iba v lete využívať funkciu By-Passu, kedy v nočných teplotách sa bude váš dom „predchlazovať“.
Áno, ak si vyberiete jednotku s možnosťou napojenia snímača CO2 alebo snímača vlhkosti.